Android czy iOS – jaki telefon wybrać?

Android czy iOS – jaki telefon wybrać?

Dwa najpopularniejsze obecnie  systemy operacyjne telefonów komórkowych to iOS i Android. iOS, jako produkt firmy Apple, obsługuje wyłącznie telefony iPhone, natomiast Androida możemy znaleźć w telefonach produkowanych przez firmy takie jak Samsung, Xiaomi, czy Google.

 

Gdy decydujemy się na wymianę dotychczasowego telefonu, musimy się dobrze zastanowić, który system operacyjny będzie odpowiadał nam bardziej. Postarajmy się zatem odpowiedzieć na pytanie – który system jest lepszy? Oczywiście bardzo trudno o udzielenie jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od preferencji i przyzwyczajeń użytkownika, ponieważ systemy te różnią się od siebie diametralnie. Świat fanów technologii jest podzielony na dwa obozy – zagorzałych fanów Apple’owego iOSa oraz wiernych użytkowników Androida z charakterystycznym zielonym robocikiem w logo.

 

Android czy iOS – cena

Pierwszym czynnikiem różniącym urządzenia iOS od Androida jest cena. Telefony Apple stylizowane są na produkt premium, z czym oczywiście wiąże się większa marżowość i końcowo – cena detaliczna urządzeń. Telefony z Androidem są bardziej przystępne cenowo – potrafią być nawet kilkukrotnie tańsze od odpowiedników Apple, nie odbiegając przy tym od nich pod względem parametrów technicznych i oferowanych możliwości.

Tutaj może nasunąć Ci się myśl, że jeśli Androidy są o tyle tańsze, to mogą być gorsze jakościowo. Jest to nieprawda – z przeprowadzonych niezależnie badań jasno wynika, że wydajność dowolnego telefonu Samsung i Apple w tej samej cenie jest prawie że identyczna. Problemy w funkcjonowaniu telefonów, jak np. zacinanie się, mogą pojawić się, kiedy zapełniamy całą pamięć wewnętrzną urządzenia. Wtedy wystarczy usunąć z niego niepotrzebne już dane i aplikacje, żeby zoptymalizować na nowo jego działanie.

 

Jak więc w takim razie wybrać odpowiedni telefon?

 

Androidy cechują się bardziej otwartym systemem operacyjnym – można go dowolnie personalizować, włącznie z grafikami ikon, widgetami i nakładkami zmieniającymi cały interfejs telefonu. Również sklep z aplikacjami jest dużo bogatszy, ze względu na łatwiejszą publikację rozmaitych treści przez twórców oprogramowania. Co istotne – znajdziemy w nim również zdecydowanie więcej bezpłatnych aplikacji, w porównaniu do sklepu Apple. Decydując się na Androida mamy też dużo większy wybór konkretnych modeli telefonów – możemy wybierać spośród Samsungów, Xiaomi, Huawei i wielu innych marek.

 

Z drugiej jednak strony ze względu na swoją otwartość Android jest systemem dużo bardziej podatnym na ataki hakerskie. Podstawowe poradniki umożliwiające złamanie zabezpieczeń systemu są dostępne nawet na YouTube. W Androidach brakuje regularnych aktualizacji zabezpieczeń, a starsze modele są ich całkowicie pozbawione. Nie każdy z nas jest wrażliwy na punkcie danych osobowych, jednak warto mieć na uwadze, że statystycznie więcej wycieków takich danych wiąże się z atakami na telefony zielonego robota. Mniej korzystną stroną otwartego sklepu aplikacji jest duża ilość “śmieciowych apek”, które albo są nieprzydatne, albo pełne błędów uniemożliwiających sprawne korzystanie z nich. Natomiast dopuszczone do użytku nakładki systemowe mogą znacznie obniżyć wydajność telefonu.

 

Android czy iOS – specyfika systemów

Systemu iOS nie można modyfikować w tak wszechstronny sposób jak Androidów. Jego zwolennicy doceniają wyjątkową łatwość łączenia iPhone’a i synchronizacji danych z innymi urządzeniami od Apple (telefony Android mogą łączyć się w podobny sposób z urządzeniami Google). Jeśli w Twoim otoczeniu znajdują się inne urządzenia Apple – iPady, komputery Mac, telefony bliskich osób – możecie stworzyć swoistą “rodzinę” urządzeń. Urządzenia w jednej grupie są ze sobą ściśle powiązane, mają dostęp do tej samej wirtualnej chmury rodzinnej, co umożliwia błyskawiczne przesyłanie plików z jednego urządzenia na drugie.

Przykładowo, jeśli cała Twoja rodzina ma iPhone’y, to możecie współdzielić album ze zdjęciami i każde zrobione przez Was zdjęcie będzie automatycznie lądowało w jednym miejscu. Wspomniana wcześniej chmura rodzinna umożliwia nawet współdzielenie aplikacji – wystarczy, że jeden członek rodziny zakupi apkę i będzie mógł udostępnić ją wszystkim innym, zupełnie za darmo! W takim układzie nawet do pięciu osób może korzystać z aplikacji, kupując ją jedynie jeden raz. Oczywiście biologiczne pokrewieństwo nie jest wymagane, by założyć grupę rodzinną – równie dobrze możesz zaprosić do niej najbliższych przyjaciół. Jeśli jednak Twoja rodzina i najbliższe otoczenie korzysta z Androidów, a Ty nie masz potrzeby posiadania komputera Mac, Apple Watch lub słuchawek AirPods, może się okazać, że nie wykorzystujesz całkowitego potencjału tego systemu.

 

Android czy iOS – zabezpieczenia, funkcje i aplikacje

Urządzenia Apple słyną też z często aktualizowanych systemów zabezpieczeń. Są one tak restrykcyjne, że nawet sami użytkownicy mogą napotkać trudności z odzyskaniem dostępu do urządzenia w przypadku zapomnianego hasła. Jeśli zdecydujesz się na zakup iPhone’a, pamiętaj aby przechowywać w bezpiecznym miejscu dowód zakupu urządzenia oraz zapisać gdzieś hasło do konta AppleID!

Rzeczą z pewnością wyróżniającą politykę Apple jest dostępna linia wsparcia technicznego. Możesz zadzwonić i skonsultować z wyszkolonym według międzynarodowych standardów konsultantem Apple i omówić dowolną kwestię związaną z ich produktami, począwszy od usterki urządzenia, na omówieniu najnowszych aktualizacji sprzętowych kończąc.

Większość przydatnych funkcji znajdziesz w obu systemach operacyjnych. Zarówno Android, jak i iOS nadają się do grania, można na nich założyć blokady rodzicielskie, obsługują różne przeglądarki internetowe. Programy do obróbki zdjęć, filmów i muzyki stoją na podobnym poziomie i oferują zbliżone funkcje. Wszystkie najpopularniejsze aplikacje bankowe, social mediowe, lifestyle’owe znajdują się w obu sklepach, a nawet jeśli nie znajdziesz tej, której szukasz – prawdopodobnie czeka na Ciebie godny zastępca.

 

Podsumowanie – jaki telefon wybrać?

Podsumowując, oba telefony są osadzone w środowisku urządzeń, z którymi mogą zostać połączone i stworzyć swoistą rodzinę – Google lub Apple. Jeśli w Twoim najbliższym otoczeniu dominuje jedna grupa urządzeń, rozsądnie byłoby dostosować się do tego, aby cieszyć się jak największą kompatybilnością i łatwością nawiązywania kontaktu.

Jednak jeśli nie jest to kwestia dla Ciebie najbardziej kluczowa, zadaj sobie drugie pytanie – czy zależy Ci bardziej na ochronie prywatności, czy też na otwartości systemu i możliwości jego modyfikowania? Jeśli lubisz bawić się wyglądem telefonu, często zmieniać jego interfejs i próbować wielu aplikacji, Android będzie w stanie spełnić te oczekiwania. Natomiast jeśli prywatność stawiasz na pierwszym miejscu i boisz się, wcale nie tak rzadkich, ataków hakerskich, zdecydowanie warto jest poszukać dodatkowych środków na zakup telefonu w domowych budżecie i wybrać telefon wyprodukowany przez Apple.