Zapewne zetknąłaś się z tym, że niektórym osobom bardzo łatwo jest piąć się po szczeblach kariery, osiągać pewne cele, dobrze sobie radzić i z łatwością opowiadać o tych sukcesach wszystkim dookoła. A może przyglądasz się czasem takim ludziom i myślisz sobie, że to nieskromne, aby dzielić się swoimi osiągnięciami na każdym kroku?
Mówienie ludziom o swoich osobistych osiągnięciach jest konieczne i bardzo ważne. Twój głos to twoja siła, dobra kariera i finansowy dobrobyt. Pisarka, mówca publiczny i ekspertka ds. komunikacji Meredith Fineman dosłownie nalega, aby jej klienci chwalili się swoimi osiągnięciami, ale robili to inteligentnie. Nie wystarczy tylko wypowiadać własne pochwały, trzeba działać strategicznie i stać się swoim własnym przedstawicielem. Dowiedz się, jak mówić o swoich sukcesach!
Oto 7 wskazówek, jak mówić o swoich sukcesach
Musisz pokonać swój strach, przezwyciężyć swoje słabości i wreszcie pokazać swój głos:
- Spróbuj czegoś małego: powiedz bliskiemu przyjacielowi lub koledze z pracy, z którym bardzo dobrze się dogadujesz, o swoim osiągnięciu dnia.
- Zrób listę swoich sukcesów z ostatnich kilku lat. Dzięki temu łatwiej będzie Ci przypomnieć sobie o jednym z sukcesów zawodowych przy dogodnej okazji.
- Zrób automatyczny podpis w swoim mailu. Zawrzyj w nim swoją nazwę stanowiska, numer telefonu, możesz nawet zostawić link do portalu społecznościowego, na którym jesteś aktywna. Ludzie muszą wiedzieć, co robisz i jakie stanowisko zajmujesz.
- Pamiętaj, że mówienie o swoich sukcesach to nie tylko chwalenie się, to inspirowanie otoczenia tym, jak można efektywnie pracować. Oczywiście nie musisz mówić o tym co 5 minut – znajdź na to odpowiednie momenty.
- Autopromocja musi być kompleksowa. Przejrzyj swoje social media, upewnij się, że wszystkie Twoje zdjęcia są w tym samym stylu, że Twój profil wyraża Twoje wartości, mówi o Twoich sukcesach. To samo dotyczy Twojego CV.
- Nie wahaj się powiedzieć swojemu przełożonemu o swoich dobrych wynikach. Fineman w tym przypadku radzi nawet podjąć inicjatywę i poprosić o spotkanie z szefem. Opowiedz o swoim ostatnim projekcie lub zaproponuj zrobienie raportu z wypisanymi wynikami.
- Bądź głośna. Chodzi o to, że Twój głos powinien brzmieć pewnie i dumnie. Być może będziesz musiała wziąć kilka lekcji wystąpień publicznych lub poćwiczyć przed lustrem, aby tak się stało. Jedno jest pewne – będzie warto!