Najzdrowsze kraje świata do życia: Top 9

Najzdrowsze kraje świata do życia: Top 9

Zdrowie ludzi żyjących w danym kraju może być związane z wieloma różnymi czynnikami. Najzdrowsze kraje świata do życia to często te, które mają rozwiniętą gospodarkę, niższy poziom zanieczyszczeń, dostęp do wysokiej jakości opieki zdrowotnej i czystej wody. Bloomberg Global Health Index corocznie klasyfikuje 169 najzdrowszych i najmniej zdrowych krajów świata w oparciu o wszystkie te czynniki.
Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się, jakie są najzdrowsze kraje świata do życia!

 

1. Hiszpania

Hiszpania jest jednym z krajów, które stosują dietę śródziemnomorską. Dieta ta kładzie nacisk na zdrowe tłuszcze i białko. Takie odżywianie się jest zdrowe dla serca, dzięki czemu Hiszpania jest jednym z krajów z najmniejszym ryzykiem zachorowania na choroby serca. Hiszpanów cieszą drobne radości dnia codziennego. Są znani z tego, że prowadzą bardzo spokojny tryb życia, co pomaga również ich zdrowiu psychicznemu.

 

2. Włochy

Włochy mają jedną z najlepszych kuchni na świecie i prawdą jest, że ich kultura jest głęboko zakorzeniona w jedzeniu. Dieta śródziemnomorska to jednak niejedyny powód. Włoski styl życia, który koncentruje się na wypoczynku, rodzinie, częstych spacerach i słońcu, jest kluczowym czynnikiem, dzięki któremu Włochy są jednym z najzdrowszych krajów.

 

3. Islandia

Islandia ma jeden z najwyższych wskaźników długości życia na świecie. Średnia długość życia mężczyzn wynosi 82 lata. Kobiety żyją dłużej – średnia długość ich życia wynosi 84 lata. W całym kraju znajdują się gorące źródła, rzeki i wodospady, które pomagają mieszkańcom cieszyć się wysoką jakością życia. Islandia ma również bardzo czystą wodę.

 

4. Japonia

Tradycyjna kuchnia japońska, która składa się głównie z ryżu, ryb, warzyw, wodorostów i zielonej herbaty, jest oczywistym czynnikiem przyczyniającym się do wysokiej średniej długości życia w tym kraju. Japończycy mają niskie wskaźniki zachorowań na raka, choroby serca i demencję, a japońskie kobiety przeżywają wszystkie inne kobiety na ziemi.

 

5. Szwajcaria

Szwajcarzy mają długie i dostatnie życie, którego z pewnością nie można przypisać odżywianiu się. W rzeczywistości ich podstawowe potrawy kulturowe – kiełbasa, czekolada, ser i chleb – nie są szczególnie zdrowe. Jednak Szwajcarzy zachowują zdrowie dzięki aktywności fizycznej. Ponadto cenią sobie przyjaźnie i są znani z dobrych relacji z członkami swojej społeczności, co sprzyja ich zdrowiu psychicznemu.

 

6. Szwecja

Szwedzi jedzą dużo warzyw, żytniego chleba i tłustych ryb, a wszystkie te produkty są bardzo korzystne dla zdrowia. Szwecja posiada również światowej klasy system opieki zdrowotnej, do którego dostęp mają wszyscy obywatele, a równowaga między życiem zawodowym i prywatnym jest widoczna w przedsiębiorstwach. Szwedzi lubią codzienne spacery, a prawie połowa populacji jeździ do i z pracy rowerem.

 

7. Singapur

Singapur jest jednym z najzdrowszych narodów w Azji. Singapurczycy są coraz bardziej aktywni w prowadzeniu zdrowego stylu życia i biorą większą odpowiedzialność za swoje zdrowie. Inwestycje w wysokiej jakości opiekę zdrowotną oraz poświęcenie pracowników służby zdrowia zaowocowały ogromnym postępem w życiu mieszkańców.

8. Norwegia

Aktywny norweski styl życia, dieta bogata w kwasy tłuszczowe Omega-3 oraz silny, wspierany przez państwo system opieki zdrowotnej przyczyniają się do wyjątkowego stanu zdrowia mieszkańców Norwegia ma doskonale wykształconych pracowników, niski poziom bezrobocia i powszechną opiekę zdrowotną, która jest opłacana głównie z podatków i składek.

 

9. Izrael

Skuteczny izraelski system opieki zdrowotnej jest najważniejszym czynnikiem wpływającym na długowieczność w Izraelu. Podczas gdy umiarkowane spożywanie alkoholu przyczynia się do długiego życia, dieta śródziemnomorska jest również ważnym elementem. Również silna struktura rodzinna w Izraelu przyczynia się w znacznym stopniu do wyższej średniej długości życia w tym kraju, ponieważ ułatwia ludziom uzyskanie wsparcia i pomocy, jeśli są w potrzebie.